Filmy wojna, lata 40.

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje wojna, lata 40.. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Berlin, rok 1943. Pracownicy szpitala Charité zmagają się z krwawymi skutkami II wojny światowej i nazistowskimi praktykami medycznymi, w tym programem eugenicznym.
Opowieść rozpoczyna się w 1944 roku, powstanie warszawskie ponosi dotkliwą klęskę. Warszawa zrujnowana. Ocalali powstańcy zdejmują mundury i razem z cywilami uciekają z miasta. Główny bohater – Marcin – zostaje ranny podczas ucieczki, ląduje w niemieckim szpitalu. Tymczasem jego przełożony major Steinert namawia go do walki z Sowietami. Marcin jednak postanawia nawiązać kontakt z władzą ludową…
Cesira, matka trzynastoletniej Rosetty, jest właścicielką małego sklepiku w jednym z rzymskich zaułków. Nasilające się naloty aliantów (jest rok 1943) skłaniają Cesirę do opuszczenia miasta. Wraz z córką wyprawia się na wieś do swoich krewnych. Okrucieństwa wojny, chaos i głód - oto co napotyka po drodze i co zastaje w rodzinnej wiosce. Jedyną osobą świadomą sensu historycznych wydarzeń, jedynym człowiekiem mogącym ofiarować Cesirze psychiczne oparcie jest Michele - młody nauczyciel o lewicowych przekonaniach. Darzy on Cesirę głębokim uczuciem, nie wiedząc, że sam jest przedmiotem pierwszej dziewczęcej miłości Rosetty.


Litwa, rok 1948. Wojna się już skończyła, ale kraj nadal pogrążony jest w rozpaczy. 19-letni Untė jest członkiem partyzantki, która przeciwstawia się okupacji sowieckiej. Choć ta rozpaczliwa walka nie rozgrywa się na równych warunkach, wszyscy mają świadomość, że zadecyduje o przyszłości całego narodu. Będący na progu dorosłości Untė odkrywa przemoc i zdradę. Zacierają mu się też granice między młodzieńczą pasją a sprawą, o którą walczy. Chłopak decyduje się dać z siebie wszystko, nawet jeśli oznacza to utratę niewinności... Dramat wojenny opowiadający o młodzieńczej brawurze w reżyserii wyróżnionego na MFF w Berlinie Sharunasa Bartasa (Trys dienos). Produkcja była pokazywana na wielu prestiżowych festiwalach filmowych – w tym w San Sebastian.
Film przedstawia losy Francji w latach 40. podczas trwania drugiej wojny światowej. Pokazuje jak ówczesne władze Francji współpracowały z nazistowskimi Niemcami. Ukazane są archiwalne materiały z tamtych czasów.
Ten film, który obrazuje przeraźliwe skutki wojny, jest kroniką najazdu aliantów na włoskie miasteczko San Pietro. Więcej dowiesz się z serii „Five Came Back”.
Film dedykowany tym, którzy walczyli o wolną Polskę na morzach świata, i tym, którzy dziś jej strzegą, pływając na ORP Błyskawica. Okręt powrócił do Polski w 1947 roku. Film rejestruje ten fakt, a następnie przybliża historię działań okrętu podczas drugiej wojny światowej oraz kulisy powrotu ORP Błyskawica z Londynu po zakończeniu wojny.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…